Alergeny – kurz także może wywołać reakcje alergiczne

alergeny-kurz-takze-moze-wywolac-reakcje-alergiczne

Jeżeli chociaż trochę interesujemy się alergiami, to z pewnością już wiemy, że istnieją ich tysiące, ponieważ mogą być wywołane, przez naprawdę każdy czynnik. Dodatkowo może być tak, że przez lata nie będzie się z nami działo nic złego, że nie będziemy mieli żadnych objawów alergicznych, a nagle w dorosłym życiu, okaże się, że nasz organizm zaczął działać na coś, z czym miał kontakt od lat.

Jeżeli okaże się, że taka sytuacja dotyczy właśnie nas, to koniecznie powinniśmy jak najszybciej udać się do alergologa. To on po przeprowadzeniu niezbędnych badań, będzie w stanie powiedzieć nam, na co jesteśmy uczuleni, a więc jakie rzeczy powinniśmy wyeliminować z naszego życia, a jeżeli nie będzie to możliwe, to jakie powinniśmy ograniczyć i co zrobić, aby ich działanie na nasz organizm było mniej dokuczliwe.

Czy mamy alergię na kurz?

Jedną z najbardziej uciążliwych alergii, z pewnością jest ta, w której musimy uważać na kurz. Jest to stosunkowo trudne do zrobienia, bo o ile w domu możemy ograniczyć jego obecność, to jednak w innych miejscach, mogą być już z tym problemy. To właśnie powoduje, że dokładnie powinniśmy sprawdzić, co możemy tutaj zrobić, tak aby sobie pomóc w takiej sytuacji. Jeżeli chodzi o to, jakie są objawy uczulenia na kurz, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będą łzawiły nam oczy, może nawet dojść do zapalenia spojówek, może się także pojawić wodnisty katar, kichanie, kaszel, trudności z oddychaniem, a także może się okazać, że cały czas będzie nam towarzyszyło uczucie drapania w gardle. To ostatnie, zwłaszcza u dzieci może prowadzić do przymusu odkaszlnięcia, a ponieważ będzie to kaszel suchy, to przy bardziej uciążliwych objawach, może on doprowadzić nawet do wymiotów.

Jeżeli wiemy już, jakie są objawy uczulenia na roztocza kurzu domowego, to warto wiedzieć, jak sobie radzić z takim kurzem, tak aby było go jak najmniej. Przede wszystkim warto zrezygnować z wszelkiego rodzaju dywanów, firanek, zasłon czy pluszowych misiów, które właśnie są siedliskiem kurzu, a im więcej ich będzie w naszym otoczeniu, tym silniejsze będą objawy. Warto także systematycznie sprzątać, używając do tego wilgotnej szmatki, tak aby kurz nie unosił się w powietrzu. Jeżeli mamy taką możliwość, to także warto pomyśleć o zamontowaniu ogrzewania podłogowego, bo ono także będzie powodowało mniejszą cyrkulację powietrza, a więc też mniej tego kurzu będzie fruwało dookoła nas, w okresie grzewczym.

Nie mniej, jeżeli tylko podejrzewamy, że mamy uczulenie na kurz domowy objawy, będą na to wskazywały, to koniecznie trzeba się udać do lekarza. To on po przeprowadzeniu odpowiednich badań, będzie w stanie potwierdzić te przypuszczenia, a co się z tym wiąże, będzie mógł przepisać nam leki, które sprawią, że łatwiej będzie kontrolować pojawiające się objawy.

Musimy pamiętać, że alergia może pojawić się w każdym wieku, dlatego też nie powinniśmy ignorować żadnych objawów. Zwłaszcza, że nieleczona może doprowadzić do powstania astmy, a tego już na pewno byśmy nie chcieli wywołać.

 

Powiązane wpisy

Dokuczliwa alergia na orzechy Coraz więcej mówi się o powszechnych i dokuczliwych alergiach pokarmowych. Być może ma na to wpływ rosnąca świadomość społeczeństwa odnośnie alergenów...
Uczulenie na gluten u dzieci – jak sobie z nim rad... Nietolerowanie glutenu na pewno nie jest problemem nowym, jednak dopiero teraz zrobiło się o nim aż tak głośno. Coraz częściej obserwujemy objawy pełn...