Alergie skórne – dość często objawiają się wysypkami

alergie-skorne-dosc-czesto-objawiaja-sie-wysypkami

Alergie mogą się pojawić w każdym wieku, a co się z tym wiąże, nigdy nie można zakładać, że jeżeli jesteśmy zdrowi na chwilę obecną i nie pojawiają się żadne objawy alergiczne, to już się nie pojawią. Prawda jednak jest też taka, że alergie najczęściej pojawiają się w wieku dziecięcym, a więc rodzice powinni być szczególnie wyczuleni na różnego rodzaju objawy, których nie powinno być, zwłaszcza jeżeli podają dziecku jakiś nowy produkt. Co więcej, dziecko trudniej jest upilnować, aby nie drapało swędzących miejsc, a jeśli jest jeszcze bardzo małe, to zazwyczaj nie ma nam jak powiedzieć o swoich dolegliwościach, co także będzie utrudniało odpowiednie rozpoznanie problemu.

Dość często na ciele dziecka pojawia się wysypka

Na szczęście alergie zazwyczaj mają wiele różnych objawów, a jeśli występują one w większości, to można się spodziewać, że jest to właśnie reakcja alergiczna. Przede wszystkim, najczęściej pojawia się wysypka alergiczna u dziecka. Może ona obejmować całe ciało, może dotyczyć tylko określonych miejsc. Dość często, może też wyglądać jak jedna z chorób zakaźnych czyli np. odra albo różyczka, dlatego też tak ważne jest to, aby nie lekceważyć żadnych objawów. Poza tym, może się okazać, że dana wysypka alergiczna nie wywołuje swędzenia, dzięki czemu poza plamkami nasze dziecko nie będzie odczuwała innego dyskomfortu, a może się okazać, że będzie bardzo swędząca i wówczas trzeba będzie pilnować dziecka, aby sobie tych miejsc nie rozdrapywało, zwłaszcza przez sen. Trzeba także pamiętać, że szczególnie niebezpieczna może być wysypka alergiczna na twarzy, zwłaszcza jeżeli towarzyszy jej jeszcze obrzęk. Jeśli okaże się, że opuchnięte będzie także gardło i język, to może dojść do uduszenia, a to oznacza, że przy tego typu sprawach powinniśmy reagować naprawdę szybko i nie wolno nam zignorować żadnego, niepokojącego sygnału.

Często objawem alergii mogą być również opuchnięte nogi

Wysypka nie tylko po alergii

Przyzwyczailiśmy się myśleć, że wysypka występuje tylko po alergiach i to o nich w pierwszej chwili myślimy, gdy nasze dziecko jest obsypane różnego rodzaju plamkami. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli przez trzy dni towarzyszyła naszemu dziecku wysoka gorączka, bez żadnych dodatkowych objawów, a następnie po ustąpieniu gorączki, pojawiła się wysypka, to nic złego się nie dzieje. To właśnie jest trzydniówka wysypka po niej zawsze się pojawia, jednak znika bardzo szybko i nie powoduje żadnych innych, nieprzyjemnych dolegliwości. W takich wypadkach nawet nie trzeba w większości udawać się do lekarza, bo wystarczy uważne obserwowanie dziecka i podawanie mu odpowiednich leków na zbicie temperatury. Oczywiście jeśli będzie się ona, albo wysypka, utrzymywała przez dłuższy czas, to wizyta u lekarza będzie nieunikniona.
Im dokładniej będziemy obserwować nasze dziecko, tym większa będzie szansa, że w porę wyłapiemy wszystkie niebezpieczne objawy, których w ogóle nie powinno być. Jeżeli tylko coś nas zaniepokoi w wyglądzie naszego dziecka, to jak najszybciej powinniśmy się udać do lekarza, aby on swoim fachowym okiem mógł ocenić co to jest i w jaki sposób powinniśmy sobie z tym radzić.

Powiązane wpisy

Czy często pojawia się egzema na dłoniach? Kiedy myślimy o alergiach i o tym, w jaki sposób się one objawiają, to bardzo często myślimy o katarze, czy uporczywym kaszlu, albo ewentualnie o obrz...