Alergie skórne – Wszystko o pokrzywce

Tytułowa dolegliwość stricte związana z alergią jest obecnie bardzo powszechna. Oprócz charakterystycznego rumienia, objawia się ona dotkliwym świądem, który potrafi wywołać u człowieka ogromny dyskomfort. Pokrzywka alergiczna może mieć naprawdę różne przyczyny. Występuje również w postaciach przewlekłych, które ciężko są leczone z uwagi na fakt, że nie są one odpowiednio zdiagnozowane. Warto pamiętać jednak o tym, że pokrzywka jest pierwszym symptomem, że w naszym ciele dzieje się coś niedobrego. Może być objawem reakcji alergicznej na alergeny pokarmowe, wziewne, jak i kontaktowe.

Pokrzywka na ciele – ważne informacje

Warto wiedzieć, że pokrzywka charakteryzuje się występowaniem bąbli oraz obrzękiem naczynioruchowym, a dokładnie obrzękiem głębszych warstw skóry i błon śluzowych. Mamy do czynienia z trzema głównymi jej typami:

– bąble, które pojawiają się w przebiegu ostrej i przewlekłej pokrzywki
– bąble i obrzęk naczynioruchowy wywoływane przez konkretne czynniki
– inne zaburzenia pokrzywkowe

Warto pamiętać, że nieleczona i ciężka pokrzywka ma znaczący wpływ na jakość życia, jak również na zdolność do pracy. Często uznawana jest za chorobę zawodową. Tu jednak trudna jest do udowodnienia, dlatego najważniejsze to konkretne zdiagnozowanie pierwszych pojawiających się objawów.

Pokrzywka przyczyny

Pokrzywka jest reakcja naczyniową, a więc jednocześnie można powiedzieć, że mechanizm jej powstawania jest stosunkowo złożony. Pokrzywka wynikająca z uczulenia stanowi reakcję, która jest ograniczona do skóry. Niemniej jednak w wielu przypadkach może być pierwszym symptomem ogólnie rozwijającej się reakcji uczuleniowej, która bardzo często prowadzi do reakcji anafilaktycznej. Do pokarmów, które mogą wywołać pokrzywkę należą relatywnie często: sery, tuńczyk oraz makrela. Nie można zapominać, że pokrzywka to również reakcja alergiczna na wiele przyjmowanych leków jak na przykład penicylina czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pokrzywka może wystąpić na ciele człowieka również pod wpływem ciepła, zimna, słońca czy wody, jak również pod wpływem silnego stresu oraz wysiłku fizycznego.

Pokrzywka objawy – jak to dokładnie wygląda?

Rozpoznanie pokrzywki stawiane jest przez lekarza wyłącznie na podstawie wyglądu zmian skórnych. Najgorzej przebiega diagnostyka pokrzywki przewlekłej, która wymaga stosunkowo szerokiej diagnostyki, a tym samym specjalistycznych badań. W ramach diagnostyki bardzo ważne jest wykluczenie groźnych chorób, które mogą towarzyszyć występującej pokrzywce.

Wysypka pokrzywka – na czym polega leczenie?

W ramach objawów skórnych, jakie związane są z wystąpieniem pokrzywki, stosuje się różnego rodzaju leki przeciwhistaminowe. To dotkliwe uczulenie. Pokrzywka bardzo często leczona jest, a dokładnie łagodzone są jej objawy skórne przy pomocy leków sterydowych, które można stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza. Samodzielne leczenie pokrzywki domowymi sposobami jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ jest ona związana zwykle z alergią na konkretne alergeny, które konieczne są zdiagnozowania i wyeliminowania.

Powiązane wpisy

Czy często pojawia się egzema na dłoniach? Kiedy myślimy o alergiach i o tym, w jaki sposób się one objawiają, to bardzo często myślimy o katarze, czy uporczywym kaszlu, albo ewentualnie o obrz...
Alergie skórne. Jak sobie radzić? Biorąc pod uwagę fakt, że alergia może pojawić się stosunkowo szybko zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, należy zwracać uwagę na każdy niepokojący ob...
Alergie skórne – dość często objawiają się wysypka... Alergie mogą się pojawić w każdym wieku, a co się z tym wiąże, nigdy nie można zakładać, że jeżeli jesteśmy zdrowi na chwilę obecną i nie pojawiają si...
Swędząca skóra twarzy – co może być przyczyną?... Jest wiele różnych rzeczy, które będą związane z naszym ciałem i które mogą prowadzić do tego, że nie będziemy się czuli zbyt komfortowo. Im prędzej o...