Atopowe zapalenie skóry. Co warto wiedzieć na ten temat?

Na temat tytułowego problemu skórnego, który posiada zdecydowanie złożone podłoże występowania warto wiedzieć jak najwięcej. Atopowe zapalenie skóry zwane AZS jest niestety schorzeniem przewlekłymi nawrotowym. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest uporczywy świąd oraz stan zapalny skóry, który ma charakter wyprysku obejmującego w wielu przypadkach rozległe obszary skóry. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej reakcji alergicznej.

Atopowe zapalenie skóry objawy

W ramach objawów AZS warto pamiętać, że poniższe z nich mogą świadczyć o rozwijającej się w organizmie chorobie, a dokładnie alergii, którą warto jak najszybciej zdiagnozować u specjalisty. Oto charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry:

– zaczerwienienie skóry
– suchość skóry
– swędzenie
– skłonność do zakażeń bakteryjnych
– świąd podczas pocenia
– rogowacenie naskórka
– podwyższony poziom IgE
– skłonność do nawrotowych zakażeń skóry
– rumień twarzy

Co więcej, warto pamiętać, że AZS relatywnie często towarzyszy wiele innych schorzeń na tle alergicznym. Może to być: astma oskrzelowa, przewlekły lub sezonowy katar czy też alergiczne zapalenie spojówek. Ostra faza atopowego zapalenia skóry może objawiać się pęcherzykami, grudkami, a nawet nadżerkami. Typowym objawem jest dla każdego stadium AZS złuszczanie się naskórka.

Kilka słów o leczeniu i pielęgnacji skóry dotkniętej AZS

Jak twierdzi większość lekarzy, co jest oczywiście udowodnione medycznie, najlepszą terapią AZS jest krem na atopowe zapalenie skóry stosowany regularnie w ramach pielęgnacji naskórka dotkniętego reakcją skórną na alergeny. Bardzo często dodatkowo stosuje się na atopowe zapalenie skóry maść z dodatkiem preparatów steroidowych. Lekarz może przepisać także przeciwzapalne leki.

Atopowe zapalenie skóry przyczyny

Z roku na rok coraz więcej wiadomo o przyczynach AZS. Do tej pory wiadomo, że są nimi:

– czynniki genetyczne
– czynniki środowiskowe
alergia pokarmowa
– nieodpowiednia dieta sprzyjająca wystąpieniu AZS

Nie można zapominać, że w przypadku osób dorosłych bardzo duży wpływ na wystąpienie atopowego zapalenia skóry mają alergie przebyte w dzieciństwie.

W ramach leczenia AZS bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry, kosmetyki dostępne na rynku, a w szczególności emolienty wykazują świetne działanie kojące, minimalizują świąd, dyskomfort, a w skrajnych przypadkach nawet ból miejsc na ciele objętych reakcją alergiczną.

Warto pamiętać, że tytułowemu schorzeniu nie sprzyja wiele zewnętrznych czynników, które potrafią nasilać chorobę. Są to między innymi: przewlekły stres, nieodpowiednie kosmetyki, gorące kąpiele oraz nieodpowiednie środki piorące zwłaszcza bieliznę przylegającą do ciała.

Na szczególną uwagę w zakresie leczenia atopowego zapalenia skóry zasługuje działanie słońca. Odpowiednia dawka słońca przy zastosowaniu koniecznych kremów z filtrem działa dobroczynnie na skórę objętą AZS. Wpływ słońca może zastąpić niektóre z kosmetyków, a nawet leków czy maści, które chory musi w ramach pielęgnacji chorej skóry stosować każdego dnia regularnie.

Powiązane wpisy

Atopowe zapalenie skóry – jakie kosmetyki za... AZS, inaczej wyprysk atopowy, egzema, alergiczne zapalenie skóry czy też świerzbiączka, to przewlekły stan zapalny skóry objawiający się uporczywym, n...
Atopowe zapalenie skóry – przyczyny które mogą je ... Jest wiele schorzeń na które chorują różni ludzie, a co się z tym wiąże, im dokładniej im się przyjrzymy, tym łatwiej będzie nam je w razie czego rozp...
Odpowiednie kosmetyki na AZS Jeżeli dotyczy nas temat alergii, a dodatkowo jeszcze będzie to alergia skórna, to możemy być pewni, że nasza skóra będzie bardzo podatna na działanie...
Skuteczne emolienty do skóry atopowej Atopowe zapalenie skóry to wyjątkowo przykra i trudna w leczeniu dolegliwość, na którą cierpią setki tysięcy Polaków. Może ona dotyczyć osób w każdym ...