Bezpieczne kosmetyki hipoalergiczne – kto powinien z nich korzystać?

bezpieczne-kosmetyki-hipoalergiczne-kto-powinien-z-nich-korzystac

Popularność kosmetyków hipoalergicznych rośnie, są znacznie łatwiej dostępne i w wielu przypadkach wręcz zalecane osobom bez zdiagnozowanej alergii. Nadają się świetnie dla wszystkich posiadających wrażliwą skórę lub cierpiących sporadycznie bądź regularnie na różnego rodzaju problemy dermatologiczne np. trądzik. Można je kupić przez internet, w drogeriach lub w aptekach. Mogą zostać przepisane przez lekarza dermatologa lub zalecone podczas wizyty u kosmetyczki.

Nowoczesna moda na hipoalergiczne kosmetyki

Z uwagi na wymienione zalety i dużą dostępność nie jest niczym dziwnym, że można zauważyć wręcz modę na hipoalergiczne kosmetyki. Na początku były to produkty przeznaczone dla osób uczulonych na jakiś konkretny składnik, a kiedy się przyjęły, stały się bardziej powszechne.

Ich cechy charakterystyczne to brak wyraźnego zapachu (najczęściej są całkowicie bezzapachowe), minimum substancji chemicznych (preferowane są naturalne składniki, które rzadziej uczulają i nie wywołują różnych problemów zdrowotnych), czyli np. konserwantów. Często nie są dodawane nawet barwniki czy utrwalacze, więc konsystencja preparatu jest dość luźna przy prawie całkowitym braku koloru. W przypadku produktów do codziennej higieny można więc liczyć też na to, że nie będą pozostawiały na odzieży nieestetycznych białych śladów.

Kosmetyki hipoalergiczne do makijażu i higieny osobistej

Osoby ze stwierdzoną alergią kontaktową bądź wyjątkowo wrażliwą skórą mogą albo zrezygnować całkowicie z kosmetyków, albo korzystać wyłącznie z dokładnie przetestowanych preparatów hipoalergicznych. Z roku na rok łatwiej jest skompletować cały zestaw produktów do makijażu i demakijażu, jak też do codziennej higieny. Z uwagi na to, że nie pachną, nie będą wywoływać niekorzystnych wrażeń węchowych i łatwiej będzie ewentualnie zmieszać ze sobą kosmetyki od różnych producentów, jeśli będzie to konieczne.

Można też używać perfum bez ryzyka, że w połączeniu z wonią innych preparatów stworzą nieprzyjemną mieszankę. Z reguły osoby korzystające z kosmetyków hipoalergicznych mają już swoje preferencje i od lat kupują te same produkty, ale jeśli chcą cokolwiek zmienić lub też znalazły lepszy kosmetyk, mogą bez dodatkowych testów zacząć używać tego nowego.

Kosmetyki hipoalergiczne do twarzy

Mając wrażliwą skórę, należy korzystać wyłącznie z kosmetyków hipoalergicznych. Szczególnie produkty używane każdego dnia, m.in. do mycia twarzy, muszą być jak najbardziej bezpieczne – narażenie się na kontakt z potencjalnym alergenem lub substancją drażniącą może w tym przypadku wywołać poważne utrudnienia w prowadzeniu życia społecznego. Problemy skórne nie są jednak żadnym przeciwskazaniem do zastosowania hipoalergicznych preparatów oczyszczająco-tonizujących.

Większość takich kosmetyków dodatkowo łagodzi stan zapalny bądź podrażnienia skóry, więc używanie ich przez pewien czas pozwala poprawić swój wygląd i poznać zupełnie nową jakość dbania o siebie. To jedna z właściwości, które uczyniły produkty hipoalergiczne tak modnymi i przydatnymi.

Powiązane wpisy

Uczulenie na gluten u dzieci – jak sobie z nim rad... Nietolerowanie glutenu na pewno nie jest problemem nowym, jednak dopiero teraz zrobiło się o nim aż tak głośno. Coraz częściej obserwujemy objawy pełn...
Zapalenie jelita grubego – dieta, która pozwala na... Jeżeli cierpisz na dolegliwości związane z zapaleniem jelita grubego z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo ta choroba może utr...
Alergia wziewna u dzieci – co to za choroba? Dzieci często wykazują objawy alergii wziewnej. Pierwsze przejawy tej choroby obserwować można u niemowląt, nawet w wieku dwóch lub trzech lat, ale ni...
Dokuczliwa alergia na orzechy Coraz więcej mówi się o powszechnych i dokuczliwych alergiach pokarmowych. Być może ma na to wpływ rosnąca świadomość społeczeństwa odnośnie alergenów...