Biegunka alergiczna – jak ją rozpoznać?

biegunka-alergiczna-jak-ja-rozpoznac

Biegunka jest dość często spotykanym, nieprzyjemnym, ale niezbyt groźnym objawem towarzyszącym niestrawności oraz różnym innym dolegliwościom, przeważnie związanym z układem pokarmowym. Jeśli nie trwa długo, występuje naprawdę sporadycznie i sama mija lub poddaje się leczeniu domowymi metodami, np. suszonymi owocami borówki, nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak pojawia się co pewien czas i jest uporczywa, często połączona z innymi objawami np. wymiotami czy wysypką, możemy mieć do czynienia z biegunką alergiczną.

Alergia pokarmowa – biegunka jako jeden z typowych objawów

Zwykle alergii pokarmowej lub nietolerancji  na jakiś składnik towarzyszą objawy skórne oraz ze strony układu pokarmowego. Biegunkę wymienia się jako jeden z najczęściej spotykanych symptomów, co ciekawe, często występuje naprzemiennie z zaparciami, wymiotami oraz uczuciem wzdęcia (bóle brzucha, kolka, gazy). Generalnie zawsze, gdy razem z biegunką występują jeszcze inne podejrzane objawy, należy podejrzewać alergię – dla uczuleń różnego rodzaju oraz nietolerancji typowe są właśnie tzw. reakcje ogólnoustrojowe.

Istotnym wskazaniem do zasięgnięcia porady lekarskiej jest też zauważenie, że biegunka towarzyszy zawsze spożyciu jakiegoś pokarmu lub konkretnych pokarmów. Warto zanotować, co jadło się nawet do dwóch dni wstecz i czy wcześniej nie pojawiła się również wysypka, albo nie był obecny jakiś objaw dotyczący np. układu oddechowego (astma).

Jak łatwo zauważyć i rozpoznać objawy alergii?

Różnego rodzaju alergie pokarmowe i inne nie zawsze są łatwe do rozpoznania. Niekiedy dopiero w późniejszym wieku odkrywa się, że od wielu już lat ma się do czynienia z np. nietolerancją glutenu, ale przykre objawy towarzyszące celiakii zganiało się na problemy żołądkowe, stres, a nawet zbyt bogatą wyobraźnię. Żeby uniknąć tego kolejnym razem, warto próbować jakoś powiązać tego typy symptomy ze swoim trybem życia, jadłospisem, używaniem konkretnych produktów (np. kosmetycznych).

Kogo może dotyczyć alergia pokarmowa?

Coraz częściej objawy alergii pokarmowych zdradzają już niemowlęta. Bardzo trudno jest wykryć w tak młodym wieku nietolerancję na jakiś składnik, bo wszystkiego trzeba domyślać się z reakcji malucha – które, jak wiadomo, bywają bardzo różne i niespecyficzne. Można jednak zwracać uwagę na występowanie objawów skórnych, które łączą się ze złym samopoczuciem, biegunką czy wzdęciami. W razie zauważenia czegoś podejrzanego należy skontaktować się z lekarzem i czekać na dalsze instrukcje. Wcześnie wykryta alergia pomoże oszczędzić dziecku wielu nieprzyjemności w życiu, bo od najmłodszych lat będzie wiedziało, jakich pokarmów czy substancji unikać.

Prawdziwa czy udawana alergia?

W przypadku młodych osób nie zawsze wykrycie alergii jest łatwe ze względu na założenie, że mogą symulować, albo że w ich wieku nie ma się jeszcze poważnych problemów zdrowotnych. To bardzo krzywdzące podejście, zwłaszcza że wiele alergii – w tym pokarmowych – oraz np. nietolerancja na gluten ujawniają się już w okresie niemowlęcym. Podejmując od razu właściwą dietę oraz ewentualne leczenie można  wyciszyć alergię lub chociaż uzyskać względny komfort funkcjonowania bez ciągłego narażania się na kontakt z alergenem.

Powiązane wpisy

Alergie od A do Z – wszystko co powinniśmy wiedzie... Każdy chce być zdrowy i nie męczyć się z żadnymi dolegliwościami. Niestety czasami bywa tak, że nasz organizm bez żadnego wyraźnego powodu, zaczyna at...
Katar alergiczny – domowe sposoby Nikt nie lubi być przeziębiony. Nos zatkany, trudno się oddycha, a do tego jeszcze co chwilę coś z niego leci. Niestety, jeżeli jesteśmy alergikami i ...
Zapalenie jelita grubego – dieta, która pozwala na... Jeżeli cierpisz na dolegliwości związane z zapaleniem jelita grubego z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo ta choroba może utr...
Alergie pokarmowe – są dość często spotykane Jednymi z najczęściej pojawiających się alergii, są z pewnością te pokarmowe. Może się okazać, że będziemy coś jeść przez całe życie i nic nam nie będ...