Dokuczliwa alergia na orzechy

dokuczliwa-alergia-na-orzechy

Coraz więcej mówi się o powszechnych i dokuczliwych alergiach pokarmowych. Być może ma na to wpływ rosnąca świadomość społeczeństwa odnośnie alergenów oraz możliwości bycia na coś uczulonym, co skutkuje konkretnymi objawami, albo też zwiększa się ilość uczulających substancji. Wśród najczęściej pojawiających się schorzeń tego typu znajduje się alergia na orzechy różnych rodzajów. Zdaniem ekspertów najbardziej uczulają arachidowe, ale inne również mogą wywołać symptomy zmuszające do szybkiej wizyty u lekarza.

Alergia na orzechy – objawy

Nie trzeba się martwić, że nie znając specyfiki objawów alergii na orzechy można będzie je przegapić. Już w kilkanaście minut po tym, jak osoba uczulona zje coś zawierającego alergen, zaczynają się pojawiać pierwsze dolegliwości. Dotyczą one przeważnie zmian w wyglądzie danej osoby, ale prawie nigdy nie jest to jedyna konsekwencja kontaktu z orzechami. Dość typowe są np.:

  • wysypki, pokrzywki, zaczerwienienie skóry – jeden z bardzo łatwych do rozpoznania symptomów, że coś jest nie tak. Zmiany na skórze swędzą i dokuczają, ale nie należy ani ich dotykać, ani stosować różnych domowych preparatów.
  • niestrawność połączona z odczuciem nudności i często wymiotami – w tym samym czasie mogą pojawić się wymioty i biegunka.
  • groźne obrzęki w jamie ustnej, przełyku, drogach oddechowych. Objaw ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na utrudnione oddychanie.
  • swędzenie i pieczenie błon śluzowych jamy ustnej i nosogardzieli, łzawienie, kichanie, katar
  • zaniepokojenie, omdlenia, dziwne zachowanie
  • wstrząs anafilaktyczny – kolejny wyjątkowo groźny objaw, który bywa śmiertelny.

Alergia na orzechy ziemne – objawy

Najczęściej zdarza się alergia na orzechy ziemne – inaczej zwane arachidowymi. Ich spożycie u uczulonych osób w krótkim czasie wywołuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz oddechowego. Warto być szczególnie uważnym pod kątem wystąpienia takich objawów po zjedzeniu czegoś w nowej restauracji czy kupionego w sklepie, bo różne potrawy mogą zawierać „śladowe ilości orzechów arachidowych” jak zresztą informują zapisy na opakowaniu.

Jak sprawdzić, czy jest się uczulonym?

Gdy podejrzewamy u siebie alergię, można przekonać się o tym wykonując jeden z dostępnych testów. Zlecić można np. test skórny, dość prosty i odpowiedni dla młodszych i starszych pacjentów. Gdy po zaaplikowaniu powierzchniowo alergenu na skórze pojawią się typowe dla alergii zmiany, np. swędząca wysypka, można na podstawie jej nasilenia ocenić zaawansowanie uczulenia. Są dostępne także testy z krwi (zaawansowanie alergii oceniane jest z uwagi na ilość przeciwciał w badanej próbce) oraz tzw. testy prowokacyjne. W ramach tych ostatnich badana osoba spożywa orzechy arachidowe w niewielkiej ilości lub wyodrębniony alergen i lekarze sprawdzają, jakie są tego konsekwencje.

Orzechy arachidowe – uczulenie przeważnie wymusza zmianę nawyków żywieniowych

Bardzo trudno jest radzić sobie z alergią na orzechy (jakiekolwiek), więc najczęściej po zaobserwowaniu i potwierdzeniu objawów pozostaje ustalenie ścisłej diety oraz listy bezpiecznych produktów. Zjedzenie czegoś przypadkowego może również skończyć się atakiem alergii, dlatego też dla swojego bezpieczeństwa trzeba się powstrzymywać od korzystania z punktów gastronomicznych i robienia spontanicznych zakupów spożywczych.

Powiązane wpisy

Uczulenie na gluten u dzieci – jak sobie z nim rad... Nietolerowanie glutenu na pewno nie jest problemem nowym, jednak dopiero teraz zrobiło się o nim aż tak głośno. Coraz częściej obserwujemy objawy pełn...
Zapalenie jelita grubego – dieta, która pozwala na... Jeżeli cierpisz na dolegliwości związane z zapaleniem jelita grubego z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo ta choroba może utr...
Alergeny – kurz także może wywołać reakcje alergic... Jeżeli chociaż trochę interesujemy się alergiami, to z pewnością już wiemy, że istnieją ich tysiące, ponieważ mogą być wywołane, przez naprawdę każdy ...
Alergia wziewna u dzieci – co to za choroba? Dzieci często wykazują objawy alergii wziewnej. Pierwsze przejawy tej choroby obserwować można u niemowląt, nawet w wieku dwóch lub trzech lat, ale ni...