Co wiemy na temat wstrząsu anafilaktycznego?

dolegliwosci-alergiczne-co-wiemy-na-temat-wstrzasu-anafilaktycznego

Coraz częściej okazuje się, że różni ludzie chorują na alergię. Jest to sytuacja, w której organizm na niegroźne czynniki, takie jak kurz, czy pyłki roślin, reaguje w taki sposób, jakby działo mu się coś złego, w efekcie czego zaczyna sam siebie atakować. Dlatego właśnie warto wiedzieć, na co jesteśmy uczuleni, tak aby ograniczyć kontakt z czynnikiem uczulającym, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do wielu problemów, zwłaszcza jeżeli niespodziewanie wystąpi bardzo gwałtowna reakcja naszego organizmu.

Czy wiemy, co to jest wstrząs anafilaktyczny?

Jeżeli wiemy, co wywołuje u nas objawy alergiczne, to z pewnością robimy wszystko, aby unikać danego czynnika. Jednak może się okazać, że nie będziemy wiedzieli, że znajduje się on w jakimś miejscu, że został wykorzystany do stworzenia jakiejś potrawy, albo może się okazać, że nie zawsze jesteśmy w stanie się przed nim chronić, jak chociażby wtedy, gdy jesteśmy uczuleni na jad osy. W takich przypadkach może się pojawić wstrząs anafilaktyczny, który będzie bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia takiej osoby, dlatego tak ważne jest to, aby wiedzieć, jak należy się zachować w takim przypadku. Przede wszystkim, powinniśmy wiedzieć, jakie wstrząs anafilaktyczny objawy może mieć, tak abyśmy od razu wiedzieli, że to jest właśnie on.

Głównie pojawić się mogą:

 • rumień,
 • obrzęk warg i języka,
 • blada skóra pokryta potem,
 • świszczący oddech, kaszel,
 • wodnisty katar,
 • problemy z oddychaniem,
 • nudności,
 • wymioty,
 • przyspieszona praca tętna,
 • zawroty głowy,
 • a nawet utrata przytomności.

Jeżeli ktoś w naszym otoczeniu, będzie wykazywał właśnie takie zachowania, to musimy wiedzieć, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawił się u niego szok anafilaktyczny, a co się z tym wiąże, że musimy wezwać profesjonalną pomoc, a dopóki jest to konieczne, sami powinniśmy się postarać, aby mu pomóc, bo w przeciwnym razie może dojść do licznych powikłań a nawet zgonu. Musimy tutaj pamiętać, aby zachować zimną krew i nie panikować. Przede wszystkim musimy oddzielić chorego od źródła wstrząsu, jeśli jest taka możliwość, następnie trzeba sprawdzić, czy ma drożne drogi oddechowe, a także ułożyć go w odpowiedniej pozycji. Jeśli wymiotuje, będzie to pozycja boczna, jeśli nie, warto go położyć na plecach i unieść mu do góry nogi.

Dodatkowo warto na bieżąco monitorować stan ciśnienia i pracę serca, a także w razie konieczności będziemy musieli przeprowadzić resuscytację. Co ważne, może się okazać, że chory będzie miał przepisany przez lekarza lek, który ma być podany właśnie podczas pojawienia się takiego wstrząsu, jeśli tak jest, należy mu ten lek jak najszybciej podać. Im lepiej będziemy znali objawy wstrząsu anafilaktycznego, tym większa będzie pewność, że zdążymy w odpowiedni sposób zareagować, co może spowodować, że uratujemy komuś życie. Dlatego tak ważne jest to, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę i jak w takiej sytuacji się zachować, zwłaszcza jeżeli wiemy, że w naszym bliskim otoczeniu są osoby, chorujące na alergię.

Wstrząs anafilaktyczny może się pojawić w każdym momencie. Im lepiej będziemy na to przygotowani, tym z pewnością spokojniej będziemy potrafili działać w takiej sytuacji.