Suchy kaszel – alergia czy też inna dolegliwość?

Wiele alergii objawia się charakterystycznym (aczkolwiek nie zawsze) kaszlem, który może doprowadzać do duszności czy też wrażenia silnego drapania w gardle. Kaszel powstaje w efekcie przedostania się cząsteczek alergenu do organizmu poprzez drogi oddechowe. Z reguły taki objaw zalicza się do grupy pozytywnych, tak samo jak stan podgorączkowy, bo świadczy o właściwym działaniu mechanizmów obronnych, m.in. układu odpornościowego. Jeśli jednak napady kaszlu – suchego i bez możliwości odkrztuszenia – powtarzają się, jest to zdecydowanie niepożądana sytuacja.

Suchy kaszel – jak sobie z nim radzić?

Jeśli chcemy pozbyć się tego typu kaszlu – a z uwagi na jego naturę jest to jak najbardziej wskazane – dobrze jest najpierw zweryfikować, czy za jego występowaniem na pewno stoi alergia, czy też może inna dolegliwość. Kaszel alergiczny bywa bezpośrednio wywoływany kontaktem z pyłkami, roztoczami bądź innym alergenem wziewnym, przy czym pojawia się od razu w momencie ekspozycji na jakiś czynnik. Z uwagi na to często łączy się go wyłącznie z alergią wziewną, a to może okazać się utrudnieniem w znalezieniu właściwej przyczyny alergii. Inne powody powstawania tak charakterystycznego kaszlu to np. astma ze stanem zapalnym (oprócz kasłania i duszności można obserwować u siebie głośny, zgrzytliwy oddech). Czasami również zapalenie zatok może mieć wpływ na taki objaw, ale przeważnie w tym przypadku można odkrztuszać wydzielinę – z zatok dostaje się do gardła całkiem sporo śluzu z nosa i jam zatok. Jeśli żadna z tych przyczyn nie przynosi rezultatów, można poszukać nawet w kierunku alergii pokarmowej, bo ona również niejednokrotnie odpowiada za powstawanie charakterystycznego kaszlu.

Suchy kaszel – jak go rozpoznać i jak leczyć

Raczej nikt nie ma większych problemów z rozpoznaniem typu kaszlu – suchy, alergiczny kaszel powoduje wrażenie męczenia się, często łączy się z dusznościami, bólem gardła, pieczeniem. Gardło jest wrażliwe na zmiany temperatur, wydaje się być wysuszone, pełne jakiejś wydzieliny, która jednak nie da się odkrztusić, a przynajmniej nie w całości. Mogą pojawić się ataki kaszlu, na przykład związane ze zjedzeniem czegoś bądź zmianą otoczenia (po wejściu do ogrzewanego wnętrza). Często kaszel nie występuje sam, towarzyszy mu katar, napadowe kichanie, łzawienie, krwawienie z nosa w wyniku nadmiernego natężenia kichania. Jeśli objaw spowodowany jest alergią wziewną czy pokarmową, jak najbardziej nie musi być jedynym symptomem, bywa połączony z objawami skórnymi, np. wysypką. Leczenie takiego męczącego kaszlu to głównie profilaktyka, czyli unikanie alergenu. Nagłe, ostre ataki można zastopować doraźnie lekami przeciwhistaminowymi.

Alergia na pleśnie i inne czynniki powodujące suchy kaszel

Kluczem do pozbycia się nieprzyjemnych objawów jest oczywiście właściwa diagnoza. Umożliwi ona np. eliminację bezpośredniego narażania się na kontakt z alergenem, na przykład unikanie wychodzenia na zewnątrz w sezonie maksymalnego pylenia roślin. Warto być wyposażonym w preparaty hamujące objawy alergii, dzięki czemu uda się powstrzymać każdy nagły atak. W przypadku alergii wziewnych dobrze działają też zupełnie zwykłe sposoby, na przykład nawilżanie wnętrza (specjalnymi urządzeniami lub rozpylaczem), płukanie nosa i gardła solą fizjologiczną lub kupionym w aptece preparatem, picie dużych ilości wody (przynajmniej 2-3 litry niezależnie od pory roku).