Uczulenie na gluten u dzieci – jak sobie z nim radzić?

uczulenie-gluten-u-dzieci-jak-sobie-z-nim-radzic

Nietolerowanie glutenu na pewno nie jest problemem nowym, jednak dopiero teraz zrobiło się o nim aż tak głośno. Coraz częściej obserwujemy objawy pełnej alergii lub nadwrażliwości na ten składnik nawet u niemowląt. Problematyczne uczulenie eliminuje z jadłospisu dotkniętych nim ludzi wiele produktów zbożowych i wymusza ciągłą kontrolę tego, co się je. Podejrzenie lub wykrycie nietolerancji glutenu u malucha bywa dla rodziców uciążliwe i przyczynia się do całkowitej reorganizacji sposobu jego żywienia.

Uczulenie na gluten – objawy u dzieci

Na początku trzeba zauważyć, że w zależności od różnego nasilenia alergii, inne będą objawy i będą pojawiały się w innych okolicznościach. Rozróżnia się tzw. celiakię (całkowitą nietolerancję glutenu) jak również wrażliwość pokarmową na ten składnik, wywołującą lekkie, ale też dokuczliwe symptomy. W tym drugim przypadku ich pojawienie się jest uzależnione od przyjętej ilości alergenu. Występujące u dzieci objawy będą obecne prędzej lub później, co niekiedy utrudnia poprawne zdiagnozowanie alergii. Najszybciej, bo już po kilku godzinach, można zaobserwować zmiany skórne, czyli przeważnie dziwną wysypkę, której nie towarzyszy gorączka, zaczerwienienie skóry, czy nawet atopowe zapalenie skóry.

Każdą wysypkę warto monitorować i konsultować z lekarzem, wspominając mu, co dziecko ostatnio jadło i z czym miało kontakt (ułatwia to znalezienie ewentualnego alergenu). Inny rodzaj objawów pochodzi ze strony układu pokarmowego, ale w tym przypadku trzeba wykazać się większą spostrzegawczością – niekiedy symptomy pojawiają się dopiero na drugi dzień. Są to przeważnie nudności, wymioty, uczucie wzdęcia, trudności z wypróżnieniem się lub odwrotnie – uporczywa biegunka.

Nietolerancja glutenu – jak sobie z nią radzić?

Rodzice dzieci przejawiających nietolerancję glutenu muszą bardzo dbać o jadłospis maluszka. W przypadku dziecka z alergią każdy objaw jest wielokrotnie bardziej groźny niż u dorosłego, gdyż zarówno biegunka, jak i zaparcie czy wysypka będą gorzej tolerowane. Warto przygotować sobie listę bezpiecznych produktów i tylko z nich przyrządzać potrawy dla dziecka. Trzeba też uważać, by nie było ono częstowane przez inne osoby nie zdające sobie sprawy z alergii lub z powagi problemu (nieraz mimo informacji o tym, że ktoś nie toleruje glutenu, i tak są podawane produkty z nim – bo to jakieś wymysły). Oznacza to najczęściej rozmowy z opiekunkami, przedszkolankami, nauczycielami w szkole oraz odpowiedni dozór nad dzieckiem.

Leczenie nietolerancji glutenu

Wykrycie alergii lub nietolerancji glutenu u dziecka wymusza stosowanie specjalnej diety. Nie da się całkowicie wyleczyć schorzenia, jednak dzięki unikaniu produktów z glutenem nie będzie ono dawać objawów. Zdarza się, że łagodna alergia na gluten mija z czasem, gdy rozsądnie stosuje się dietę, więc sporadyczne jedzenie czegoś zawierającego tę substancję nie powoduje żądnych konsekwencji. Inaczej jest z celiaklią, która nie przechodzi przez całe życie.

Niejednoznaczne objawy nietolerancji glutenu

Alergia na gluten lub nietolerancja tego składnika rozpoznawalne są przeważnie dzięki zaobserwowaniu zmian skórnych lub objawów ze strony układu pokarmowego. Nie zawsze jednak występują aż tak wyraźne symptomy. Bywa, że osoba uczulona reaguje na alergen katarem siennym, kichaniem, łzawieniem oczu, przewlekłym zmęczeniem – zauważenie czegoś takiego u dziecka, mimo że nie jest na nic chore, powinno stać się powodem do szybkiej konsultacji lekarskiej.

Powiązane wpisy

Dokuczliwa alergia na orzechy Coraz więcej mówi się o powszechnych i dokuczliwych alergiach pokarmowych. Być może ma na to wpływ rosnąca świadomość społeczeństwa odnośnie alergenów...
Alergeny – kurz także może wywołać reakcje alergic... Jeżeli chociaż trochę interesujemy się alergiami, to z pewnością już wiemy, że istnieją ich tysiące, ponieważ mogą być wywołane, przez naprawdę każdy ...
Bezpieczne kosmetyki hipoalergiczne – kto powinien... Popularność kosmetyków hipoalergicznych rośnie, są znacznie łatwiej dostępne i w wielu przypadkach wręcz zalecane osobom bez zdiagnozowanej alergii. N...